Wiele osób żyje w przekonaniu, że dieta, zwłaszcza ta redukcyjna, wymaga wiele wyrzeczeń. Niewątpliwie jest w tym sporo prawdy, choć tak naprawdę wszystko sprowadza się do deficytu kalorycznego. W swój jadłospis wkomponować można bez przeszkód czekoladę czy inne słodkości. Są to jednak rzeczy bardzo kaloryczne i mało bogate odżywczo. Jeśli do dyspozycji mamy małą pulę kalorii, to znacznie lepiej jest przeznaczyć ją na pełnowartościowe posiłki. Nie tylko lepsze są one dla zdrowia, ale również dłużej zostawią nas nasyconymi. Czy więc takie rzeczy jak pizza na śniadanie są możliwe?
Jak najbardziej, choć oczywiście, nie będzie to taka pizza jak z waszej ulubionej włoskiej knajpki. Możliwe jest jednak skomponowanie swojego porannego omleta tak, by wyglądał jak pizza. I posiadał nawet żółty ser. Jest to propozycja na śniadanie dla tych, którzy rano nie sięgają po węglowodany (a jeśli sięgają, to bez problemu omleta mogą zrobić np. z dodatkiem mąki kukurydzianej).
Poniżej przedstawiam Wam dwie wersje, bardzo do siebie podobne, choć druga ma nieco więcej kalorii, przez co jest też bardziej sycąca. Kalorie i makroskładniki dotyczą całości, czyli tak omletów, jak i podawanych do nich warzyw.
Wersja pierwsza. Omlet z cebulą i pieczarkami.
Składniki:
- 2 jajka L
- cebula 60 g
- papryka czerwona 52 g
- pieczarki 110 g
- mleko z nerkowców 50 ml
- ser gouda 22 g (plaster)
- warzywa do sałatki (ja dałam ogórka kiszonego i świeżego, pomidora, sałatę)
- olej kokosowy do smażenia 5 g
- przyprawy wedle uznania
- proszek do pieczenia
Paprykę, cebulkę i pieczarki smażymy na oleju pod przykryciem. W miseczce bełtamy jajka z przyprawami, mlekiem, proszkiem do pieczenia. Wylewamy to na duszone warzywa, smażymy na małym ogniu. Pod koniec, gdy już omlet wyrośnie, dorzucamy na wierzch ser, przykrywamy i jeszcze chwilkę smażymy. I gotowe!
Kcal: 416 , WW: 24 g , T: 26 g , B: 29 g
Wersja druga. Omlet z pieczarkami i dużą ilością sera.
Składniki:
- 2 jajka L
- białka jajek (u mnie z FarmyBiałka) 100 ml
- papryka czerwona 60 g
- pieczarki 170 g
- mleko z nerkowców 40 ml
- ser gouda 44 g (2 plastry)
- warzywa do sałatki (niewidoczna na zdjęciu, mix sałat, seler naciowy, pomidor, papryka żółta)
- olej kokosowy do smażenia 4 g
- przyprawy wedle uznania
- proszek do pieczenia
Wykonujemy analogicznie do pierwszego, z tym, że przez większą ilość pieczarek i białka jaj wychodzi bardzo puchaty (ale i sycący!) grubasek.
Kcal: 493 , WW: 25 g , T: 31 g, B: 41 g