Podciąganie – jak nauczyć się podciągać?

"Nie umiem się podciągać, mam za słabe ręce!"

Mówi większość kobiet, po czym wzrusza ramionami i odpuszcza. Hola, nie tędy droga!

Jak nauczyć się podciągać?

Jednym ze sposobów polecanych przez niektórych trenerów jest skorzystanie z gum lub maszyn do podciągania, co jakiś czas zmniejszając opór lub przeciwwagę. Nie są to jednak sposoby, które bym zalecała, gdyż posiadają dość duże wady:

  • gumy czy maszyna ułatwiają nie tylko fazę koncentryczną, ale i ekscentryczną, co znacznie zmniejsza potencjał w budowaniu siły
  • zupełnie inny niż w podciąganiu bez ułatwień tor ruchu. Ustawienie ciała jest zupełnie inne.
  • inne niż z zwykłym podciąganiu rozkład sił. Nie wzmacniamy słabych ogniw, chwytu, zupełnie inaczej sterujemy prędkością.

Po jakimś czasie może się więc okazać, że z pomocą gumy zrobimy 20 podciągnięć, zaś bez niej wciąż ani jednego, bez względu na rodzaj stosowanego chwytu.

Skuteczny sposób na podciąganie

Istnieje jednak znacznie skuteczniejszy sposób. Wymaga on co prawda nieco cierpliwości i u każdego jest kwestią indywidualną, czy zacznie podciągać się po miesiącu, dwóch czy po pół roku.

Chodzi oczywiście o podciąganie ekscentryczne - a inaczej, o koncentrację na fazie ekscentrycznej, czyli opuszczaniu w dół.

Stajemy na skrzyni lub ławce, podskakujemy do drążka do "wersji podciągniętej" i jak najwolniej opuszczamy się na dół. Im wolniej tym lepiej. Nawet jeśli początkowo wam ta powolność nie wychodzi - nie poddawajcie się i próbujcie nadal!

Zabiegi te warto wykonywać w 4-5 seriach po około 5 powtórzeń. W fazie intensywnej nauki im częściej, tym lepiej 🙂

O czym należy też pamiętać w ekscentrykach (jak i w samym podciąganiu)? O mocno napiętych mięśniach brzucha i w ogóle całego core. Dzięki temu ruch będzie bardziej poprawny, a Wami nie będzie "miotało jak szatan"

Please follow and like us:

Comments are closed.