Kurkuma i kurkumina

Kłącze kurkumy do złudzenia przypomina imbir. Nie bez powodu, należą do tej samej rodziny. Można ją kupić właśnie w tej formie, lub w proszku - w tej znaleźć ją znacznie łatwiej. W Indiach kurkuma stosowana jest od setek lat, zarówno jako przyprawa, jak i roślina o właściwościach leczniczych.

Składnikiem aktywnym kurkumy jest kurkumina. To właśnie jej przyprawa ta zawdzięcza swój intensywny (trudno zmywalny) kolor i właściwości zdrowotne. Jest nieodłącznym składnikiem wszystkich przypraw curry - jeśli weźmiecie do ręki opakowanie jakiejkolwiek firmy zobaczycie, że kurkuma znajduje się na pierwszym lub drugim miejscu.

Przyprawa curry sklad

Zdjęcie (źródło)

 

Kurkuma - właściwości

Kurkuma świetnie sprawdzi się w daniach wysokobiałkowych (np. Mięsnych lub do fasoli czy soczewicy, jeśli jesteście wege), ponieważ wspomaga trawienie białek. Dobrze, jeśli w posiłku znajduje się też tłuszcz, jako, że kurkumina właśnie w nim się rozpuszcza. Obecność kurkumy w posiłku ma bardzo dobry wpływ na wchłanianie wit. C, selenu, beta-karotenu, wit. A, wit. B6 i koenzymu Q.

Jest przeciwutleniaczem (neutralizuje wolne rodniki), ma działanie przeciwzapalne, oczyszczająco, przeciwwirusowo, przeciwdziała też bakteriom i nowotworom.

Najbardziej znana jest ze swojego działania przeciwzapalnego. Kurkumina zawarta w kurkumie moża hamować stany zapalne na równi z lekami takimi jak nurofen. Jako naturalny składnik jest więc bardzo polecana osobom, które cierpią na przewlekłe zapalenia (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Jest też bardzo zalecana w przypadku silnych bólów menstruacyjnych.

W swym działaniu przeciwzapalnym kurkumina łączy się też z działaniem przeciwnowotworowym, ponieważ wg statystyk aż 25% nowotworów powodowanych jest właśnie przez przewlekłe stany zapalne. Wpływają one również na choroby serca, zespoły metaboliczne a nawet choroby cywilizacyjne.

Ma pozytywny wpływ na nasz mózg! Poprawia pamięć, usprawnia działanie tego narządu. I co bardzo istotne - może opóźniać i wspomagać leczenie zniszczeń, wywołanych przez choroby mózgu bądź związaną z wiekiem degenerację (demencja, choroba Alzheimera), obowiązkowo powinna się więc znaleźć w diecie osób starszych. Oddziałując na mózg, kurkumina może pomagać też w leczeniu depresji.

Kurkuma wspomaga pracę trzustki i wątroby i działa oczyszczająco na krew. To właśnie po nią powinniście sięgnąć, jeśli przez jakiś czas Wasza dieta nie należała do najczystszych, a Wasza wątroba jest mocno obciążona.

Dobra wiadomość dla odchudzających się - kurkuma wspiera też procesy trawienne i metaboliczne, więc bywa bardzo pomocna w okresie walki z tkanką tłuszczową.

 

Słabsze strony

 

Minusem jest fakt, że kurkumina jest dość słabo przyswajana przez nasz organizm, ale są na to sposoby. Bardzo skutecznym jest spożywanie kurkumy razem z pieprzem czarnym, zwiększa to przyswajalnosć kurkuminy wielokrotnie (nawet do 2000%)

Warto też wspomnieć o tym, że choć kurkuma jest wspaniałą przyprawą, to kurkumina to zaledwie 3% suchego proszku. Jeśli więc w pełni chcielibyśmy skorzystać z jej właściwości, warto sięgnąć po preparat, zawierający ekstrakty (dostępne są środki, które mają w sobie od razu zarówno kurkuminę, jak i działającą wspomagająco piperynę).

Tak czy inaczej, jeśli kurkuma nie zawitała jeszcze do Waszej kuchni, to koniecznie musicie to nadrobić, Tym bardziej, że może Wam pomóc także ubarwić Wasze jedzenie - w sensie dosłownym. Żółty dzięki kurkumie ryż może świetnie “pokolorować” wasze michy, a przecież jak wiadomo, jemy również oczami..

Please follow and like us:

0 Responses

  1. […] foremki (wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia), doprawiamy czosnkiem, papryką wędzoną i kurkumą, można też dodać jakieś ziółka, np oregano lub bazylię. Wstawiamy do piekarnika na 180 st. […]