Jak utrzymać dietę?

Czy wiesz, że…

… jeśli słowo “dieta” zastąpisz “sposobem odżywiania”, to będzie Ci ją o wiele łatwiej utrzymać?

Chodzi oczywiście nie tylko o samo nazewnictwo, ale o trwałą zmianę nawyków, która pozwoli nie tylko osiągnąć, ale i utrzymać piękną sylwetkę.

Wiele osób, niestety, ma jednak podejście tymczasowości. “Acha, na parę tygodni przejdę na dietę, zrobię formę i będzie!”. No, nie będzie, jeśli zaraz po osiągnięciu owej formy od razu wrócisz do starych nawyków i spędzania czasu z piwkiem przed telewizorem.

Utrzymanie rezultatów bywa nawet trudniejsze od ich osiągnięcia, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Chyba, że podejdziemy do sprawy jak trzeba - holistycznie i zdamy sobie sprawę, że zdrowy i aktywny styl życia to nie tylko kwestia chwili.

Ponadto warto zdać sobie sprawę, że owa dieta to nie tylko rzecz, która zapewnić ma nam formę, ale przede wszystkim - zdrowie!

Jak to zrobić?

Gotuj w domu!

Współczesny świat oferuje nam rozwiązania na miarę naszych czasów - a więc szybkie i łatwo dostępne. Nawet idąc do knajpy typu “nałóż sobie co i ile chcesz”, wybieramy, wydawać by się mogło samo zdrowie, a mimo to tyjemy. W takich miejscach nie mamy pewności, co w danych produktach siedzi, jak dawno były zrobione i ile chemii lub tłuszczu zostało użyte, by wzbogacić smak. Gotowanie w domu może wymaga nieco więcej wysiłku i czasu, ale zyskujemy pewność, że wyliczone kalorie i makro są tymi właściwymi.

Czytaj etykiety

Do znudzenia będę o tym przypominać. Im więcej jest rzeczy w składzie dla Ciebie niezrozumiałych, tym mniej zrozumiałe będą one dla Twojego organizmu. Wybierajmy rzeczy jak najmniej przetworzone, zawierające mało chemii! Niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale plaga chorób immunologicznych ma swój początek właśnie w przetworzonej do potęgo entej żywności.

Przyprawiaj

Ale nie wegetą i pełnymi glutaminianów kostkami smakowymi. Wybieraj różne zioła, czosnek, paprykę. Jeśli sięgasz po mieszankę przypraw - czytaj skład. Bardzo często takie mieszanki mają masę cukru.

przyprawy

80/20

Zdrowa dieta nie oznacza, że musisz wyrzucić od razu cały cukier, gluten i laktozę, w dodatku nigdy więcej nie spojrzeć w kierunku mlecznej czekolady czy Snickersa. Bazujemy na zdrowych, naturalnych produktach. Niemniej, od czasu do czasu śmiało można pozwolić sobie na małe odstępstwo, zwłaszcza, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia.

Nastawienie

No i oczywiście, last but not least, czyli wszystko zaczyna się w naszej głowie. Jeśli od razu podejdziesz do tego jak do trwałej zmiany nawyków, tak też będzie. Na moim własnym przykładzie mogę powiedzieć, że nawyki zmienić można i nie jest to wielkim problemem, jeśli tylko się tego chce. Zdrowe jedzenie nie musi być nudne i niesmaczne, a dowody tego znajdziecie choćby w przepisach w dziale dieta… 🙂

Please follow and like us:

0 Responses

  1. […] O tym, jak trzymać dietę pisałam tutaj. […]
  2. […] osób żyje w przekonaniu, że dieta, zwłaszcza ta redukcyjna, wymaga wiele wyrzeczeń. Niewątpliwie jest w tym sporo prawdy, choć […]