Trening w domu – jakie akcesoria warto mieć?

Trenując w domu można wykonać całkiem efektywny trening całego ciała. Często nie wymaga on nawet żadnego sprzętu, choć oczywiście, czasem warto się „wspomóc”. Sprzęt, pomagający w walce o lepszą sylwetkę, nie wymaga ogromnych nakładów pieniężnych. Oto top 5 akcesoriów, które warto mieć pod ręką trenując w domu.

MATA DO ĆWICZEŃ

Matę do ćwiczeń warto mieć nawet wówczas, gdy ćwiczysz na dywanie. Podczas intensywnego wysiłku ciało poci się, a zdecydowanie łatwiej wyczyścić matę, niż dywan. Ponadto amortyzuje, zapewnia lepszą stabilność. Docenią ją także posiadacze zwierząt (do których się zaliczam? )  - mata pozwala uniknąć przyklejania się do ciała wszechobecnej sierści.

GUMY OPOROWE / TUBINGI

Wielbicielką taśm oporowych jestem od jakiegoś czasu i serdecznie polecam! Sprawdzają się jako substytut lub uzupełnienie treningu oporowego (siłowego) są też doskonałe w rozciąganiu i mobility. Dostępne w różnych stopniach oporu, dzięki czemu mogą być dopasowane do możliwości użytkownika. Mini bands świetnie sprawdzą się w treningu pośladków, powerbands w rozciąganiu i treningu oporowym. Tubingi posiadają zaś dodatkowo wygodne uchwyty, ułatwiające wykonywanie części ćwiczeń.

PIŁKA GIMNASTYCZNA

Duża, dmuchana piłka wykorzystywana jest zarówno w treningach kształtujących sylwetkę, jak i tych wzmacniających core oraz typowo medycznych - np. na zdrowy kręgosłup. Jej wielkość dobieramy zależnie od wzrostu.

  • dla osoby o wzroście do 150 cm najlepsza będzie piłka o średnicy 45 cm,
  • dla osoby o wzroście 151-165 cm najlepsza będzie piłka o średnicy 55 cm,
  • dla osoby o wzroście 166-175 cm najlepsza będzie piłka o średnicy 65 cm,
  • dla osoby o wzroście 176-190 cm najlepsza będzie piłka o średnicy 75 cm,
  • dla osoby o wzroście powyżej 191 cm najlepsza będzie piłka o średnicy 85 cm.

Źródło

HANTELKI

Początkujący w treningu siłowym do treningu wykorzystywać mogą nawet butelki z wodą. W miarę jednak, jak rośnie poziom zaawansowania, warto zainwestować w hantelki. Najlepszym rozwiązaniem będą moim zdaniem hantle regulowane, bo dzięki nim możemy dobierać ciężar zależnie od ćwiczenia, a nawet progresować.

ROLLER

Ostatnia pozycja dla wielu osób może wydać się zupełnie bez sensu, ale uwierzcie mi - roller potrafi zdziałać cuda. Masaż rollerem zmniejsza ból napiętych mięśni, pozwala na szybszą regenerację i zmniejszenie DOMSów (zakwasów). Nie chcesz wydawać pieniędzy na roller? Skorzystaj z tajnej broni każdej gospodyni domowej - wałka do ciasta, lub z kawałka rury pcv (jeśli okażą się za twarde, owiń je cienką gąbką).

Please follow and like us:

0 Responses

  1. […] skuteczne, o ile wykonywane są systematycznie. Na stronie znajdziecie też artykuł o tym, jaki sprzęt do ćwiczeń warto posiadać w […]