Jak nie przytyć w święta?

Boże Narodzenie już za kilka dni, a powyższe pytanie jest wpisywane w wyszukiwarki nawet częściej, niż "czy naprawdę nie ma fal?". Zatem śpieszę z poradami, jak nie wyjść ze świąt z nadprogramowymi kilogramami.

 Jak nie przytyć w święta?

🎁 Na przekór topikowi na wstępie powiem, że przede wszystkim najważniejsza będzie spokojna głowa. Zostaw myślenie o kaloriach na tych kilka dni. Skup się na tym, że spędzasz czas w gronie najbliższych, masz chwilę odpoczynku i możesz obejrzeć Kevina, na którego czekałeś cały rok.

🎁 Nie odmawiaj sobie niczego, ale też nie jedz tak, jakby jutra miało nie być. Zapewne ilość jedzenia wystarczyłaby dla pułku wojska, spokojnie więc kosztowanie wszystkich specjałów można rozłożyć na kilka dni. Nie musisz pilnować wyznaczonej pory posiłków, ale staraj się też nie wciskać w siebie czegoś co 15 minut. Umiar to słowo klucz.

🎁 Pij dużo wody i herbat ziołowych. Również przed posiłkami, które wówczas szybciej Cię nasycą, więc powstrzymasz napady obżarstwa .

🎁 Jeśli nie zamierzasz w tym czasie odwiedzać siłowni, to spróbuj chociaż wyciągnąć rodzinę na spacer. Ruch to zdrowie! A przy okazji możliwość, żeby porozmawiać i żeby serniczek ułożył się w żołądku.

🎁 Staraj się ograniczać alkohol. Zapewne w większości przypadków i tak zagości w menu, ale miej na uwadze, że to nie tylko kaloryczna rzecz (w dodatku pełna pustych kalorii, sernik czy makowiec są znacznie bardziej wartościowe  ), ale i gastrofaza bywa sroga. Podkreślę znów słowo klucz: UMIAR.

🎁 Nie rozciągaj sobie świąt do sylwestra, bo przecież to już tak blisko. Tych kilka dni powrotu do zbilansowanego żywienia dobrze Ci zrobi. Trzy dni nadwyżki kalorycznej można jakoś zrekompensować, ale jeśli potrwa to tydzień, to zmiany na wadze mogą być zauważalne.

🎁 Taki mały tip. Święta to nie tylko czas kiedy jemy (i pijemy) dużo, ale również tłusto. Zarówno bigos, smażona ryba czy sagany wina, są dość dużym obciążeniem dla wątroby. Warto wiec zaopatrzyć się w coś, co pomoże jej lepiej pracować (np. ostropest czy jego skoncentrowana forma, sylimaryna - do nabycia w każdej aptece).

Please follow and like us:

Comments are closed.